روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

اینستاگرام. لینکدین. تویتتر. گوگل پلاس. فیس بوک.

02122373795 | 02122373794

جدیدترین مقالات:چگونه مغزتان را ورزش دهید؟

موسسه ايرانيان موفق درخشان
نرم افزار تخصصي تندخواني ، تاتات
شماره ثبت شرکت :27196

موسسه ايرانيان موفق درخشان شماره ثبت شرکت :27196روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

یک‌شنبه، ۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۱
مرا در گوگل محبوب کنید

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ چه مهارتهایی را برای خلاصه نویسی باید بیاموزیم؟

خلاصه نویسی:روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

خلاصه نویسی قسمتی مهم از اصول مطالعه می‌باشد. خلاصه نویسی علاوه بر کمک به درک بهتر مطالب باعث افزایش تمرکز حواس شده و در زمان بازگشت به مطالب خوانده شده و مرور (دوره درسی) زمان کمتری تلف می‌شود.

به طور کلی خلاصه نویسی مهم‌ترین منبع در اوقات فراغت یا دوره فراموش کردنمی‌باشد و در ضمن وقتی می‌توانید مطالب را خلاصه بنویسید، یعنی آن‌را درست فهمیده‌اید زیرا با نوشتن بسیاری از ابهامات رفع می‌شود پس می‌توان گفت قسمت عمده مطالعه باید از روی خلاصه نویسها صورت گیرد.

روش کار : برای شروع کار از کلاس درس شروع می‌کنیم یعنی در کلاس تمام مطالبی را که دبیر می‌گوید یادداشت نمائید و کتاب یا جزوه را حاشیه نویسی و علامت گذاری نمایید. دانشجویان و دانش آموزان عزیز برای رشد و شکوفایی ذهن تان می توانید از نرم افزار تقویت حافظه تاتات و بسته آموزشی تقویت حافظه ویرا که کلیه تکنیک های تقویت حافظه را به طور مفید و تخصصی به شما آموزش می دهد استفاده نمایید.

 

 

روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

برای یادداشت برداری از متن باید آن‌را به طور سریع بخوانیم و سعی نمائیم مطالب را درک کنیم و سپس از استنباط خودمان شروع به نوشتن مطالب کلیدی نمائیم یعنی یادداشت برداری فقط با کلمات ویژه خودمان باشد و نکات اساسی بیان شود یعنی یادداشت‌ها اصلاً ً باز نویسی مطالب نباشد بلکه چکیده و استنتاج مطالب به صورت کلمات کلیدی باشد به طوری که با دیدن کلمه مفهوم فوق به یاد آید.
در خلاصه نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه قرار گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود سپس به بررسی جزئیات پرداخته شود.
در خلاصه نویسی باید دقت کرد که معمولاً ایده و نکته اصلی در دوجمله اول پاراگراف بیان می‌شود و بقیه پاراگراف توضیحات این مطب می‌باشد اما این امر بدان معنی نیست که بقیه متن مهم نیست بلکه در ادامه متن باید به کلمات مهم مانند : نخست، مهم‌ترین عامل، بیشترین تأثیر، نکته اساسی، در نتیجه و … بسیار توجه کرد.

 

بهتر است نوعی خلاصه نویسی برای خودتان بکار ببرید.

۱ – از علائم ریاضی زیر استفاده کنید :
س به جای سئوال
ج به جای جواب
/ به جای زیاد شدن
\ به جای کم شدن
> به جای کوچک‌تر
< به جای برزگتر
~ به جای رابطه داشتن

 

* نکات مهم

۲- کلمات مهم را بزرگ‌تر بنویسید.
۳- از رنگ‌های مختلف استفاده کنید و کاغذ را زیبا کنیم (مخصوصاً در منزل)
۴- بسیاری از ارتباط‌ها و نتایج را با فلش و آکلاد نشان دهید.
۵- طرز ارتباط موضوعات اصلی و فرعی را به کمک ساختار درختی نمایش دهید هرچه زمان بیشتری برای ساختار درختی در نظر گرفته شود بهتر است چون به درک بهتر کمک می‌کند.
۶- خلاصه نویسی اصلاً ً نباید با عجله انجام شود بلکه باید با صبر و حوصله و با دقت انجام شود.
۷- در هنگام خلاصه نویسی بهتر است در کنار هر مطلب یا زیر آن ۴ تا ۵ سانتی متر جا برای اضافه نمودن مطالب بعدی در نظر گرفت. (بهتر است خلاصه نویسی روی برگه انجام شود تا بعداً جا برای اضافه کردن برگه وجود داشته باشد)
۸- هیچ گاه در حین مطالعه (همزمان با خواندن) خلاصه نویسی نکنید زیرا هرکدام از این دو فعالیت (خواندن – خلاصه نویسی) نیازمند فعالیت و فرآیند فیزیکی – مغزی مجزا می‌باشد در غیر این صورت در هر دو عمل اخلال ایجاد می‌شود.
۹- خلاصه برداری از منابع مختلف انجام شود و همه این خلاصه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند یعنی یادداشت‌های برداشته شده درباره یک موضوع از گفته‌های معلم – کتاب و کتاب کمک درسی در کنار هم قرار گیرند.
۱۰- سؤال‌ها و تست‌ها به سمت مفهومی شدن حرکت می‌کنند پس همه مطالب خوانده شود
۱۱- اگر با چند بار خواندن مطلبی آن‌را متوجه نمی‌شوید برای فهم آن اصرار نکنید، کنار آن علامت گذاشته و از آن بگذرید و بعداً به آن مراجعه کنید.
برای افزایش سرعت مطالعه  و افزایش تمرکز حواس خود می توانید از نرم افزار تندخوانی و بسته آموزشی تندخوانی, بسته آموزشی ویرا که به طور مفصل تکنیک های تندخوانی و مهارت های تندخوانی را برای علاقه مندان به این عرصه شرح داده است استفاده نمایید.

مرور خلاصه نویسی:

تکرار در فواصل زمانی مشخص باعث ذخیره در حافظه موقت و انتقال آن به حافظه دائمی می‌شود این مرور در مراحل زیر انجام می‌شود :
1. اولین مرور ده دقیقه بعد از یک مطالعه یک ساعته می‌باشد.
۲. دومین مرور روز بعد و به مدت ۳ تا ۴ دقیقه صورت می‌گیرد.
۳. سومین مرور یک هفته بعد و در پایان هر ماه مرور کلی باعث می‌شود ۹۵ درصد مطالب در حافظه بلند جایگزین شود.
باید توجه کرد که تکرار یکنواخت مغز را خسته می‌کند.
بهترین زمان مرور کلی در تعطیلات می‌باشد مخصوصاً تعطیلات عید و خردادماه. مرور درس وقتی مفید خواهد بود که مطالعه اولیه کامل باشد. یک نوع مرور می‌تواند با انجام آزمون همراه باشد.
برای مرور اصولی و کارا می‌توان از جعبه لایتنر و یا نرم افزار لایتنر نیز استفاده نمود (بیشتر برای لغات، تاریخ ادبیات، فرمول و…)

آموزش اصول مطالعه و تکنیک های تندخوانی با بسته آموزشی پیشرفته و تخصصی ویرا

مستدام باشید


آخرین بروزرسانی ( جمعه ، ۱۶ آبان ۱۳۹۳ ، ۱۲:۵۰ )

عضویت در خبرنامه

برای دریافت مطالب موفقیت، ثروت و تندخوانی در خبرنامه سایت عضو شوید


حاضرین در سایت

ما 109 مهمان آنلاین داریم