روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

02188636422 | 02188357612

كسی كه شاد و خندان است همیشه چیزی برای شادمانی پیدا میكند

موسسه ايرانيان موفق درخشان
نرم افزار تخصصي تندخواني ، تاتات
شماره ثبت شرکت :27196

موسسه ايرانيان موفق درخشان نرم افزار تخصصي تندخواني ، تاتات شماره ثبت شرکت :27196روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

یک‌شنبه، ۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۱
مرا در گوگل محبوب کنید

برای آشنایی با روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه می توانید به سایت تندخوانی و تقویت حافظه مراجعه نمایید.

تقویت مغز و حافظه خود می توانیم از نرم افزارهای کاردبری همچون : نرم افزار تقویت حافظه تاتات و نرم افزار تقویت حافظه ویرا استفاده نمایید.

خلاصه نویسی:
خلاصه نویسی قسمتی مهم از مطالعه می‌باشد. خلاصه نویسی علاوه بر کمک به درک بهتر مطالب باعث می‌شود تمرکز بیشتر شده و در زمان بازگشت به مطالب خوانده شده و مرور (دوره درسی) زمان کمتری تلف می‌شود.
به طور کلی خلاصه نویسی مهم‌ترین منبع در اوقات فراغت یا دوره فراموش کردن می‌باشد و در ضمن وقتی می‌توانید مطالب را خلاصه بنویسید، یعنی آن‌را درست فهمیده‌اید زیرا با نوشتن بسیاری از ابهامات رفع می‌شود پس می‌توان گفت قسمت عمده مطالعه باید از روی خلاصه نویسها صورت گیرد.
روش کار : برای شروع کار از کلاس درس شروع می‌کنیم یعنی در کلاس تمام مطالبی را که دبیر می‌گوید یادداشت نمائید و کتاب یا جزوه را حاشیه نویسی و علامت گذاری نمایید.

برای یادداشت برداری از متن باید آن‌را به طور سریع بخوانیم و سعی نمائیم مطالب را درک کنیم و سپس از استنباط خودمان شروع به نوشتن مطالب کلیدی نمائیم یعنی یادداشت برداری فقط با کلمات ویژه خودمان باشد و نکات اساسی بیان شود یعنی یادداشت‌ها اصلاً ً باز نویسی مطالب نباشد بلکه چکیده و استنتاج مطالب به صورت کلمات کلیدی باشد به طوری که با دیدن کلمه مفهوم فوق به یاد آید.
در خلاصه نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه قرار گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود سپس به بررسی جزئیات پرداخته شود.
در خلاصه نویسی باید دقت کرد که معمولاً ایده و نکته اصلی در دوجمله اول پاراگراف بیان می‌شود و بقیه پاراگراف توضیحات این مطب می‌باشد اما این امر بدان معنی نیست که بقیه متن مهم نیست بلکه در ادامه متن باید به کلمات مهم مانند : نخست، مهم‌ترین عامل، بیشترین تأثیر، نکته اساسی، در نتیجه و … بسیار توجه کرد.
بهتر است نوعی خلاصه نویسی برای خودتان بکار ببرید.
۱ – از علائم ریاضی زیر استفاده کنید :
س به جای سئوال
ج به جای جواب
/ به جای زیاد شدن
\ به جای کم شدن
> به جای کوچک‌تر
< به جای برزگتر
~ به جای رابطه داشتن
* نکات مهم
۲- کلمات مهم را بزرگ‌تر بنویسید.
۳- از رنگ‌های مختلف استفاده کنید و کاغذ را زیبا کنیم (مخصوصاً در منزل)
۴- بسیاری از ارتباط‌ها و نتایج را با فلش و آکلاد نشان دهید.
۵- طرز ارتباط موضوعات اصلی و فرعی را به کمک ساختار درختی نمایش دهید هرچه زمان بیشتری برای ساختار درختی در نظر گرفته شود بهتر است چون به درک بهتر کمک می‌کند.
۶- خلاصه نویسی اصلاً ً نباید با عجله انجام شود بلکه باید با صبر و حوصله و با دقت انجام شود.
۷- در هنگام خلاصه نویسی بهتر است در کنار هر مطلب یا زیر آن ۴ تا ۵ سانتی متر جا برای اضافه نمودن مطالب بعدی در نظر گرفت. (بهتر است خلاصه نویسی روی برگه انجام شود تا بعداً جا برای اضافه کردن برگه وجود داشته باشد)
۸- هیچ گاه در حین مطالعه (همزمان با خواندن) خلاصه نویسی نکنید زیرا هرکدام از این دو فعالیت (خواندن – خلاصه نویسی) نیازمند فعالیت و فرآیند فیزیکی – مغزی مجزا می‌باشد در غیر این صورت در هر دو عمل اخلال ایجاد می‌شود.
۹- خلاصه برداری از منابع مختلف انجام شود و همه این خلاصه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند یعنی یادداشت‌های برداشته شده درباره یک موضوع از گفته‌های معلم – کتاب و کتاب کمک درسی در کنار هم قرار گیرند.
۱۰- سؤال‌ها و تست‌ها به سمت مفهومی شدن حرکت می‌کنند پس همه مطالب خوانده شود
۱۱- اگر با چند بار خواندن مطلبی آن‌را متوجه نمی‌شوید برای فهم آن اصرار نکنید، کنار آن علامت گذاشته و از آن بگذرید و بعداً به آن مراجعه کنید.

مرور خلاصه نویسی:
تکرار در فواصل زمانی مشخص باعث ذخیره در حافظه موقت و انتقال آن به حافظه دائمی می‌شود این مرور در مراحل زیر انجام می‌شود :
1. اولین مرور ده دقیقه بعد از یک مطالعه یک ساعته می‌باشد.
۲. دومین مرور روز بعد و به مدت ۳ تا ۴ دقیقه صورت می‌گیرد.
۳. سومین مرور یک هفته بعد و در پایان هر ماه مرور کلی باعث می‌شود ۹۵ درصد مطالب در حافظه بلند جایگزین شود.
باید توجه کرد که تکرار یکنواخت مغز را خسته می‌کند.
بهترین زمان مرور کلی در تعطیلات می‌باشد مخصوصاً تعطیلات عید و خردادماه. مرور درس وقتی مفید خواهد بود که مطالعه اولیه کامل باشد. یک نوع مرور می‌تواند با انجام آزمون همراه باشد.
برای مرور اصولی و کارا می‌توان از جعبه لایتنر و یا نرم افزار لایتنر نیز استفاده نمود (بیشتر برای لغات، تاریخ ادبیات، فرمول و…)

برای گسترش و تقویت حافظه خود می توانید از نرم افزارهای کاربردی همچون نرم  افزار تقویت حافظه تاتات و نرم افزار تقویت حافظه ویرا استفاده نمایید و همچنین برای کسب مهارتهای تندخوانی و افزایش تمرکز حواس از نرم افزار تندخوانی و بسته آموزشی تندخوانی کمک بگیرید.

افزایش راندمان مطالعه باتقویت مغز توسط نرم افزارتاتات


آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ، ۱۶:۰۹ )

اضافه کردن نظر


عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه و آگاهی از نسخه های جدید نرم افزار تندخوانی تاتات و محصولات دیگر در خبرنامه عضو شوید:


گفتگوی آنلاین

حاضرین در سایت

ما 70 مهمان آنلاین داریم
رزرو و ثبت نام
 1. لطفا جهت رزرو در این برنامه مشخصات خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 2. نام و نام خانوادگی(*)
  لطفا فیلد مورد نظر را پر نمایید.
 3. ایمیل(*)
  ایمیل مورد نظر موجود نمی باشد.
 4. شماره همراه(*)
  لطفا فیلد مورد نظر را پر نمایید.
 5.